תהליכי ייצור

מוצרי פלסטיקה שקופים, נדרשים במגוון רחב של שימושים ותחומי עיסוק ומיוצרים במגוון טכנולוגיות ייצור.
ממובילי אור במכשור רפואי, חלונות ופאנלים במדפסות תלת מימד מתקדמות, כיפות למצלמות אופטיות ועד פריזמות מדוייקות . ניתן לראות באתר הייצור של סקופוסטק.
להלן סקירה על הטכנולוגיות השונות בהם אנו מביאים את האתגרים המקצועיים של לקוחותינו לפסי הייצור.

CNC עיבוד שבבי

בעשורים האחרונים חלה התקדמות משמעותית בטכנולוגיית העיבוד השבבי.

שיטת הייצור של עיבוד שבבי CNC (Computer Numerical Control) מספקת שליטה ממוחשבת על מגוון מכונות של כרסום, חריטה, קידוח, שיוף, פוליש ועוד. בטכנולוגיה זו מתבצעת הסרה של חומר מגוש מובנה, שכבה אחר שכבה, ע"י פקודות ממוחשבות המתקבלות מקובץ הייצור (קובץ דיגיטלי בתוכנת CAD או אחרת).

כלומר, המחשב "מתרגם" את קובץ הייצור לסדרה של פקודות המוזנות לכלי הכרסום כדי לייצר את המוצר הסופי.

מכונות ה- CNC עשויות להיראות כמו מחשב טיפוסי, אבל מדובר למעשה במכונה חכמה, מותאמת אישית, המשתמשת  בשפת התכנות G-Code ומאפשרת שליטה מדוייקת ותיאום של מיקום, מהירות, קצב הזנה וגורמים נוספים מהותיים לייצור.

מבין היתרונות הרבים שמספק עיבוד שבבי CNC:

רכיבים מדוייקים וזהים (גם כשמדובר בתצורות מורכבות), עלויות אטרקטיביות, בטיחות מוגברת, גמישות רבה בהיקף הייצור ובשיטת הייצור, תחזוקה נמוכה יחסית, בזבוז מופחת של חומר ובהתאם שמירה על איכות הסביבה.

ב- Scopustech נעשה שימוש במיכון מתקדם במיוחד של עיבוד שבבי CNC. אנו מספקים ללקוחותינו ידע הנדסי עשיר,  נסיון רב וליווי מלא משלבי התכנון הראשוניים ועד לאספקת המוצר הסופי לרבות תהליכי גמר מיוחדים של ליטוש ופוליש באיכות גבוהה עד אופטית והרכבות עדינות ומוקפדות.

כיפופים (בחום וקור)

היכולת לעצב מוצרים באמצעות חום היא מבין היתרונות המהותיים של חומרים תרמופלסטיים.

כיפוף פלסטי (plastic bending) הוא תהליך תרמי המשמש לעיצוב מוצרים. בשיטה זו נעשה שימוש בחימום, ו/או קירור המוצר, על מנת לשוות לו את התצורה הסופית. שיטה זו מתאימה במיוחד לרכיבים העשויים פוליקרבונט (PC), אקריל (PMMA), PVC, PETG. כמומחים בתהליך, אנו יודעים לכופף פלסטיק ולשמור על שקיפותו.

בסקופוסטק, הכיפוף מתבצע באמצעות תנורים וגופי חימום מבוקרים, דבר המאפשר דיוק מירבי כאשר מדובר במוצרים בעלי רדיוסים קטנים. למוצרים בעלי רדיוסים גדולים יותר, אנו מפעילים חום מבוקר תוך שימוש בתבנית תלת מימדית. תבניות ייחודיות אלה מיוצרות במחלקת ה-CNC שלנו בהתאמה מוחלטת לכל מוצר.

אילו חומרי גלם מתאימים?

אנחנו יודעים לעצב בכיפוף את כל החומרים התרמופלסטיים, לרבות:

  • אקריליקPMMA/ הידועים גם כ- Plexiglasו- Perspex
  • פוליקרבונט (PC), הידוע גם כ- Lexan
  • PETG
  • PVC

טיפולים תרמיים

יותר ויותר מוצרים כיום מיוצרים מסוג אחד או יותר של פלסטיק. במקביל, יש עלייה מתמדת בדרישת הלקוחות מבחינת המאפיינים המבוקשים למוצר, אחידות בייצור ואורך חיי המוצר.

הטיפולים התרמיים של Scopustech מבטיחים תנאי ייצור ועיבוד קבועים כדי לספק מוצרים אחידים ואמינים.

הטיפול התרמי בפלסטיק (thermal treatment) חיוני להבטיח שמירה על טולראנס הדוק בתהליכים של עיבוד שבבי, הדבקה וליטוש, במטרה למנוע סדקים במוצר. בנוסף, הטיפול התרמי מבטל לחצים פנימיים ומבטיח תכונות מכאניות ותרמיות משופרות. ללא טיפול חיוני זה, כמעט בלתי אפשרי לייצר רכיבי פלסטיק מדויקים בטולראנסים מוגדרים.

במקרים רבים בהם נמצא סדקים או פיצוצים בפלסטיק מסוג אקריליק, פרספקס, PMMA או פוליקרבונט, הדבר נובע מטיפול תרמי לא נכון או כזה שלא הותאם למוצר.

לנו בסקופוסטק מומחיות גבוהה וניסיון עשיר בטיפולים תרמיים בפלסטיק. אנחנו מתאימים את הטיפול באופן מדויק לסוג החומרים, עוביים והיישומים הצפויים שלהם. כך אתם יכולים להנות ממוצר מוקפד ומותאם לדרישות, ללא חשש לליקויים עתידיים.

הדבקות מבניות

האם הדבק החזק ביותר לפלסטיק הוא גם הדבק הנכון ביותר? לא בהכרח.

בבחירת הדבק הנכון להדבקה מבנית של פלסטיק, יש מגוון רב של גורמים שחשוב לקחת בחשבון. הרכב וחוזק הקשר בין החומרים הם השיקול העיקרי.

עבור רוב יישומי ההדבקה הפלסטיים ניתן להשתמש בדבקים מסוג ציאנואקרילט, UV, MMA, דבקים אפוקסים ואחרים. ללא ספק, המגוון הרחב של סוגי הדבקים עשוי להפוך את הבחירה למורכבת.

כדי לבחור את הדבק שיספק את התוצאה העמידה ביותר, חשוב להכיר את סוג הפלסטיק שבשימוש, את תכונותיו ופני השטח שלו.

לדוגמא, ציאנואקרילט עשוי להתאים להדבקה מבנית של PMMA (אקריליק), פוליקרבונט, פוליאמיד, PVC ועוד. עם זאת, כשמדובר בהדבקה של פוליאתילן(PE)  או פוליפרופילן (PP), כדי להגיע לתוצאה חזקה יש להשתמש בפריימר קודם לכן.

לחברת סקופוסטק ידע מקיף בסוגי דבקים והתאמתם לסוג הפלסטיק כמו גם מיומנות ארוכת שנים בהדבקות מבניות ואופטיות.

חיתוך, צריבה וחריטה בלייזר

מכונות לייזר ייעודיות מספקות דיוק יוצא דופן ויתרונות נוספים, ההופכים אותן לכלי אופטימלי לחיתוך, צריבה וחריטה. באמצעות מכונות לייזר מתקדמות ניתן לבצע עיבודים אלו בפעולה אחת, בדיוק ובאיכות מעולה. ביצוע עיבודים אלה בפעולה אחת תורם לחיסכון רב גם במשך זמן העבודה וגם בצריכת החשמל. בהתאם, יש כאן תרומה אמיתית לשמירה על איכות הסביבה.

בנוסף, הסימון בלייזר מונע את הצורך להשתמש בדיו או בחומרים כימיים, וכך, תורם לסביבה ירוקה יותר. בהשוואה לעיבוד שבבי במכונות כרסום או ניסור, במיכון לייזר ניתן לחתוך או לצרוב חלקים גדולים עד זעירים, תוך שמירה על רמת פסולת מינימלית. הודות לשימוש בלייזר, החומר שנחתך או נצרב מתאדה, כלומר אין שבבים.

שימוש בלייזר לעיבוד פלסטיק מספק מגוון יתרונות:

  • עיבוד מהיר ומדוייק להפליא
  • תוצרת איכותית וייחודית – עם אפשרות לגרפיקות מורכבות במיוחד
  • ניתן ליישום במגוון סוגי פלסטיק
  • ידידותי לסביבה – הפחתה ניכרת בפסולת ייצור ובצריכת חשמל והימנעות משימוש בדיו/חומרים כימיים.

יש לציין שחומרי פלסטיק שונים מגיבים באופן שונה לשימוש בלייזר.

המומחיות של Scopustech בעיבוד מגוון חומרי פלסטיק, במקביל למיכון הלייזר המתקדם שלנו (מיכון Inhouse)  מבטיחה לכם מוצרים מדוייקים, ברזולוציות גבוהות, עם קצוות אטומים ופינות מעוגלות בהתאם למבוקש.

פוליש / מירוק

לפלסטיק יתרונות משמעותיים על פני חומרים אחרים כגון זכוכית או קוורץ – פלסטיק שוקל פחות, עמיד בפני חום (העמידות משתנה בין החומרים), ועם זאת ניתן לליטוש בדיוק כמו חומרים מסורתיים.

טכנולוגיות הפוליש של Scopustech הופכות את הפלסטיק לבוהק ובהיר ברמה אופטית גבוהה, בין אם הברק משרת צרכים אסתטיים או פונקציונליים. השילוב הייחודי שאנו מספקים, פוליש עם טיפול תרמי, מבטיח לא רק גימור פוליש בוהק אלא כזה שנשמר לאורך זמן.

טכנולוגיית הפוליש שלנו גם נותנת מענה למטרות פונקציונליות, לדוגמא, החזרה לתיפקוד של מוצרים שפני השטח שלהם ניזוקו עקב שימוש ממושך ואינטנסיבי.

אם בהירות אופטימלית וגימור חלק ונקי הם חלק ממטרות הייצור שלך, Scopustech יכולה לספק ליטוש מקצועי, מדויק ומהיר.

הזרקות אופטיות

יצור תבניות בהזרקה אופטית הוא עיסוק ייחודי, ענף בפני עצמו בתעשיית הייצור של תבניות בהזרקה. משטחים אופטיים מצריכים לעיתים שעות ארוכות של ליטוש, או לחילופין עיבוד ע"י מיכון מיוחד.

בהתאם, יצור תבניות בהזרקה אופטית מצריך גם מומחיות משלב התכנון, דרך ייצור התבניות ועד הזרקת המוצרים. בנוסף, מכשור ייחודי, ולכן, מעט חברות מסוגלות כיום להציע טכנולוגיה זו. גם הטולרנסים ההדוקים ותנאי העיבוד יוצאי הדופן של תבניות אלה מצריכים ידע רב ומיכון מתוחכם.

יצירת התבנית אופטית מצריכה הקפדה מוחלטת על פרמטרים בתהליך היציקה (טמפרטורה, לחץ ומהירות). כחברת בוטיק בייצור של תבניות פלסטיק, שדרגנו לאורך השנים את טכנולוגיות ההזרקה שלנו, תוך שכלול היכולות ההנדסיות והטכנולוגיות, כדי שנוכל לספק תבניות בעיצוב ייחודי בשילוב הזרקות אופטיות מותאמות ותהליכי יציקה מתקדמים ומבוקרים בקפידה.

אנו מספקים תבניות אופטיות באיכות גבוהה ויודעים לספק ללקוחותינו פתרונות יישומיים לאתגרים מורכבים.

כיצד נוכל לעזור לפרויקט שלך ?

מתלבטים באיזה חומר גלם לבחור? יש לכם פיתוח מיוחד ושונה שמצריך התיעצות? צוות סקופוסטק ישמח לעמדו לשירותכם.

צור קשר